فقط آرای بایومتریک شده معتبر است، قبل از بازشماری آرا نمی توان هیچ رایی را باطل بیان کرد

به گزارش وبلاگ ماریانا، کمیسیون انتخابات افغانستان ضمن تاکید مجدد بر عدم اعتبار آرای غیر بایومتریک شده افزوده است که آرای تقلبی فقط بعد از بازشماری آرا باطل اعلام می گردد.

فقط آرای بایومتریک شده معتبر است، قبل از بازشماری آرا نمی توان هیچ رایی را باطل بیان کرد

به گزارش ، کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان با صدور بیانیه ای اعلام نمود که قبل از بازشماری آرا نمی توان هیچ رایی را باطل اعلام نمود.

در بیانیه کمیسیون انتخابات آمده است: بر اساس قانون انتخابات، در صورت موجودیت شکایت یا علایم مشهود مبنی بر ارتکاب تخلف یا جرم در رابطه به صندوق های حاوی ورق رای، کمیسیون این صندوق ها را قرنطین و در حضور ناظرین، مشاهدین، رسانه ها و نماینده های کاندیدها آنالیز می نماید، بنابراین نمی توان قبل از انجام آنالیز ها (تفتیش و بازشماری) آرا را باطل ساخت.

کمیسیون انتخابات افزوده است که گردهمایی های اعتراض آمیز یکی از حقوق اساسی شهفرایندان است و این کمیسیون به حفاظت از آرای مردم و رعایت قوانین، مقررات، لوایح و طرزالعمل هایی که در مورد انتخابات به تصویب رسیده، متعهد است.

این بیانیه تاکید نموده است که کمیسیون انتخابات بر مبنای قانون و اصل استقلالیت، از آرای مردم حفاظت نموده و تحت هیچ شرایطی حق دخالت در فرایند انتخابات را به اشخاص، گروه ها و یا نهادها نمی دهد.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان افزوده است: به جوانب ذیدخل، کاندیدان انتخابات ریاست جمهوری و مردم اطمینان می دهیم که تنها به آرایی که اساس بایومتریکی داشته باشد معتبر است.

این کمیسیون از جوانب ذیدخل، سیاسیون، کاندیدهای ریاست جمهوری و مردم خواسته است که در امر بازشماری و تفتیش هفت ولایت باقی مانده همکاری نمایند تا فرایند تفتیش و بازشماری آرا به اتمام رسیده و نتیجه ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری هرچه زودتر اعلام گردد.

لازم به ذکر است که روز آدینه هزاران نفر از طرفداران تیم انتخاباتی ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله در کابل دست به تظاهرات زدند.

معترضین خواهان ابطال 300 هزار رای هستند که به عقیده آنها تقلبی است. این تیم انتخاباتی در هفت ولایت اجازه بازشماری آرا را نداده و تاکید دارد که ابتدا این آرا باید توسط کمیسیون انتخابات باطل اعلام گردد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "فقط آرای بایومتریک شده معتبر است، قبل از بازشماری آرا نمی توان هیچ رایی را باطل بیان کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فقط آرای بایومتریک شده معتبر است، قبل از بازشماری آرا نمی توان هیچ رایی را باطل بیان کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید