کاشت نانولوله های کربنی به ترمیم رشته های عصبی یاری می نماید

به گزارش وبلاگ ماریانا، یافته های محققان نشان داد که استفاده از نانولوله های کربنی برای ترمیم رشته های عصبی در حیواناتی که دچار آسیب نخاعی شده اند، بسیار تاثیرگذار بوده است.

کاشت نانولوله های کربنی به ترمیم رشته های عصبی یاری می نماید

به گزارش گروه فناوری وبلاگ ماریانا، تحقیقات اجرا شده در دانشکده بین المللی مطالعات پیشرفته (SISSA) و دانشگاه تریست نشان می دهد که کاشت نانولوله های کربنی می تواند به طور موثری عملکرد های حرکتی را بازیابی کند و زمینه را برای یک روش درمانی جدید به منظور درمان آسیب نخاعی هموار کند.

به مدد کاشت نانولوله های کربنی در محل آسیب دیده، اکنون می توان مهارت های حرکتی و اتصال عصبی را دوباره برقرار کرد. این نتیجه مطالعات بین رشته ای ده ساله SISSA و دانشگاه تریست است.

برای اولین بار این گروه تحقیقاتی از ایمپلنت های نانومواد در حیوانات آسیب دیده از نخاع استفاده نموده و رشد مجدد رشته های عصبی و ترمیم عملکرد های حرکتی را در آن ها مشاهده کردند.

نتایج این پروژه در نشریه Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) به چاپ رسیده است.

در این مقاله، محققان ثابت کردند که روش های درمانی که در آن از ویژگی الکتریکی و مکانیکی داربست های احیاء استفاده می گردد، پتانسیل بالایی برای درمان ناحیه آسیب دیده دارد.

لورا بالرینی، از محققان این پروژه گفت: ما 15 سال است که در حال مطالعه تعامل میان سلول های عصبی و نانولوله های کربنی هستیم. خاتمه توانستیم عملکرد آن ها را در محیط زنده به چالش بکشیم. در سال های اخیر ما از سلول های عصبی منفرد به بافت مغز رسیدیم و از نانولوله های کربنی منفرد به ساختار های دو بعدی رسیدیم و در حال حاضر نیز از ساختار های سه بعدی استفاده می کنیم.

صدف عثمانی از SISSA گفت: ما اثر کاشت نانولوله های کربنی در پستانداران کوچک با مدل های بیماری آسیب نخاعی را مطالعه کردیم. نتایج، حاکی از بهبود حرکتی در این حیوانات طی شش ماه بود به طوری که حیواناتی که از این سیستم استفاده نموده بودند مهارت های حرکتی بهتری نسبت به نمونه های شاهد داشتند.

چنین پدیده ای به رشد مجدد رشته های عصبی مربوط می گردد، همان طور که توسط آزمایش های تشدید مغناطیسی در مرکز تحقیقاتی مواد زیستی (CIC biomaGUNE) این موضوع نشان داده شد. در واقع محققان معتقداند که کاشت نانولوله ها موجب رشد مجدد رشته های عصبی می گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "کاشت نانولوله های کربنی به ترمیم رشته های عصبی یاری می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاشت نانولوله های کربنی به ترمیم رشته های عصبی یاری می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید