اولتیماتوم گمرک؛ کالا را نبرید متروکه می گردد

به گزارش وبلاگ ماریانا، بعد از هشدارهایی که گمرک در رابطه با ترخیص فوری به صاحبان کالا داشت، معاون فنی گمرک ضمن اعلام ترخیص بیش از 1.4 میلیون تن کالا، با هشدار مجدد به صاحبان کالا تاکید نموده که در صورت عدم ترخیص کالا در مهلت معین شده، متروکه خواهد شد.

اولتیماتوم گمرک؛ کالا را نبرید متروکه می گردد

به گزارش وبلاگ ماریانا، با انباشت حدود هشت میلیون تن کالا در گمرک و بنادر که بخشی از آن کالاهای اساسی و بخشی دیگر عمدتا مواد اولیه فراوری بود، خاتمه بعد از رایزنی ها و مذاکرات انجام شده بین دستگاه های مربوطه مصوباتی در ستاد مالی هماهنگی دولت صادر شد که بر اساس آن با برطرف موانع ترخیص کالا که عمدتا مسائل ارزی بود ترخیص فوری کالاهای اساسی و مواد اولیه فراوری درچارچوب مشخص شده از 17 آبان ماه در دستور کار نهاده شد. در این فاصله باید صاحبان کالا که مشمول مصوبه بودند به سرعت نسبت به ترخیص اقدام می کردند.

مهرداد جمال ارونقی-معاون فنی گمرک ایران- در گفت وگو با وبلاگ ماریانا، با اشاره به آخرین شرایط ترخیص کالاها طبق مصوبه ستاد هماهنگی مالی دولت گفت که در مدت گذشته بیش از 1.4 میلیون تن کالا از گمرک ترخیص شده است.

وی با اشاره به لزوم اقدام فوری صاحبان کالاهای مشمول مصوبه گفت: در خصوص کالاهای اساسی و فراوریی هیچ عذری برای صاحبان کالا جهت ترخیص کالای خود از گمرک وجود ندارد. بر این اساس موضوع به قید فوریت آنالیز و اگر صاحب کالایی در این رابطه تعلل کند طبق مفاد (24) قانون امور گمرکی مقررات متروکه درباره آن اعمال خواهد شد.

ارونقی ادامه داد: در خصوص کالاهایی که به مرحله پروانه رسیده و بیش از یک ماه در گمرکات مانده اند نیز در صورت عدم مراجعه صاحب کالا برای بیرون بردن کالای مربوطه مقررات متروکه برای آنها نیز اعمال می شود.

این مقام مسئول در گمرک ایران با بیان اینکه گمرکات اجرایی موظفند به سرعت تعداد اظهارنامه های در جریان خود را برای کالاهای اساسی و فراوریی کاهش داده و به صفر برسانند یادآور شد: بر این اساس گمرکات با پیگیری موضوع از مراجع تحویل گیرنده کالا، ضمن اعمال مقررات متروکه برای کالاهایی که بیش از موعد مقرر در اماکن مربوطه مانده و صاحبان کالا نسبت به اظهار آن اقدام نمی نمایند اخطار لازم را داده و مقررات متروکه را اعمال می نمایند.

به گزارش وبلاگ ماریانا، با ابلاغ مصوبات اخیر ستاد هماهنگی مالی دولت و ستاد تنظیم بازار، برای برطرف موانع ترخیص کالا که در اهم آن حل و فصل مسائل ارزی قرار داشت، مقرر شد که بانک مرکزی تأمین ارز ترجیحی کالاهای اساسی فاقد اسناد مالکیت، با اولویت اعلامی وزارت صمت انجام دهد، همچنین بانک مرکزی نسبت به صدور اعلامیه تأمین ارز برای کالاهای اساسی اعتباری با تعهد سه ماهه از زمان ترخیص کالا از گمرک (جهت تأمین ارز ترجیحی) اقدام کند.

از سوی دیگر کالاهای اساسی و کالاهای ضروری مورد احتیاج واحدهای فراوریی با تشخیص و اعلام وزارت صمت (دارای قبض انبار تا 10 آبانماه 99)، بدون الزام به کدرهگیری بانک مرکزی، از گمرکات ترخیص شوند؛ به گونه ای که از تاریخ 10 آبان به بعد واردنمایندگان بتوانند از رویه های بانکی (ارز نیما) واردات در مقابل صادرات (خود و غیر)، برای پروانه های صادراتی سال 1398 به بعد، ارز اشخاص، به وسیله سامانه جامع تجارت (کنترل توسط صمت و بانک مرکزی) استفاده نمایند.

همچنین گمرک ایران نسبت به ترخیص درصدی کالاهای اساسی و نهاده های فراوری (ردیف تعرفه و اولویت توسط صمت اعلام می شود) تا سقف 90٪ که در صف تخصیص یا تأمین ارز بانکی باشند اقدام کند و از سویی چنانچه ردیف تعرفه مندرج در ثبت سفارش کالا با استنباط گمرک تغییر کند، مشروط براین که توضیح تجاری کالا تغییر نکند و ردیف تعرفه استنباطی گمرک، جزو ردیف تعرفه کالاهای ممنوعه (گروه4) یا اولویت ارزی غیبرطرفال(گروه 27)، یا ردیف تعرفه کالاهای دارای فراوری مشابه داخلی نباشد، درخصوص اقلام گروه های 1 و 21، 22، 23 و 24، احتیاجی به اصلاح ثبت سفارش وزارت صمت نخواهد بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "اولتیماتوم گمرک؛ کالا را نبرید متروکه می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولتیماتوم گمرک؛ کالا را نبرید متروکه می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید