خبرنگاران استاندار اصفهان: هیچ قصوری در مورد مقابله با کرونا قابل پذیرش نیست

به گزارش وبلاگ ماریانا، اصفهان- خبرنگاران - استاندار اصفهان گفت: سلامت خط قرمز ماست و در حفظ آن هیچ کوتاهی نمی کنیم و هیچ قصوری هم در مورد مقابله با کرونا قابل پذیرش نیست.

خبرنگاران استاندار اصفهان: هیچ قصوری در مورد مقابله با کرونا قابل پذیرش نیست

عباس رضایی روز شنبه در نشست خبری به صورت ویدئو کنفرانس با وبلاگ ماریانا با اشاره به برگزاری 12 جلسه ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا و جلسات کمیته های هفت گانه این ستاد، افزود: تا کنون بیش از 100 مصوبه در این ستاد در حوزه های مختلف درمانی، بهداشتی، پشتیبانی، انتظامی، رسانه ای و سایر کمیته ها گرفته شده است.

وی با اشاره به ضرورت کاهش مراجعات به مراکز درمانی و بیمارستان ها، اظهارداشت: در راستای کاهش مراجعه به بیمارستان ها اولین کار راه انداری خط 3113 بوده است.

وی ادامه داد: در گام بعدی کلینیک های تنفسی با بهره گیری از ظرفیت درمانگاههای موجود در استان و سطح بندی آنها به منزله مراکز پیش بیمارستانی راه اندازی شد و افرادی که احتیاج ضروری دارند از این طریق به بیمارستان اعزام و سایر افراد سرپایی در منزل مداوا خواهند شد.

استاندار اصفهان تاکید نمود: همچنین سامانه یکپارچه بهداشت سیب امکان غربالگری آحاد افراد جامعه را ثبت اطلاعات خود اظهاری افراد دنبال می نماید که اگر احتیاج باشد افراد هدایت و در صورت احتیاج حتی با آمبولانس افرا به بیمارستان ارجاع داده خواهند شد و در صورتی که شرایط حاد نباشد، هدایت های لازم به بیماران ارائه خواهد شد.

وی با اشاره به کوشش های کمیته پشتیبانی ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا در مورد برطرف احتیاجمندی های تجهیزاتی و بهداشتی مراکز درمانی، بیمارستانی و آحاد مردم، افزود: تنها بیمارستان های اصفهان روزانه 15 هزار ماسک احتیاج دارند و اولین کار برطرف احتیاج بیمارستان هاست.

رضایی افزود: کوشش می کنیم بخشی از فراوریات و کشفیات استان در بین مردم توزیع می گردد و شکوایه های مردم را از این بابت قبول داریم.

وی اعلام نمود: البته مردم استان استحضار داشته باشند که استفاده از ماسک برای افراد مبتلا سفارش می گردد تا از انتشار آلودگی های بزاقی و تنفسی جلوگیری کند و زدن ماسک برای افراد سالم و غیر ناقل ضرورت ندارد.

استاندار اصفهان افزود: البته استان در اقدامی شاخص فراوری ماسک های پارچه ای را به منظور استفاده عموم مردم در دستور کار قرار داد که قابل شستشو و مقرون به صرفه است.

وی با اشاره به نظر کارشناسان در مورد ماسک های پارچه ای، گفت: مطالعه انجام شده نشان می دهد میزان ابتلا در بین پزشکانی که از ماسک سه لایه استفاده نموده اند 6.2 درصد بوده است، در حالی که این میزان در بین متخصصانی که از ماسک پارچه ای استفاده می نمایند 2 درصد کمتر است.

رضایی در مورد کشفیات اقلام بهداشتی توسط نهادهای انتظامی و امنیتی استان، گفت: این اقلام با نظارت معاونت غذا و داروی دانشگاههای علوم پزشکی اصفهان و کاشان توزیع می گردد.

وی توضیح داد: البته خطوط فراوری الکل و ماسک و سایر ملزومات بهداشتی با پیگیری های معاون مالی دانشگاه علوم پزشکی افزایش یافته و امکانات مراکز درمانی نیز بیشتر شده است.

استاندار اصفهان توضیح داد: توزیع این اقلام با معاونت غذا و دارو است و انتظار نمی رود این اقلام برای افراد و کارکنان درمانی که در خط مقدم هستند کمبودی وجود داشته باشد.

وی در زمینه بودجه بیمارستان های علوم پزشکی اصفهان و کاشان، گفت: دولت به منظور پیشگیری و مقابله با بیماری کرونا هفت هزار و 900 میلیارد ریال بودجه اختصاص داد که به وسیله وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی بین دانشگاههای علوم پزشکی توزیع می گردد و بخشی از این بودجه ها در قالب تامین تجهیزات، امکانات و امثال آن صرف می گردد.

رضایی افزود: البته بودجه ای 700 میلیارد ریالی به صورت مجزا طی مذاکراتی با آقای نوبخت دریافت شد که 500 میلیارد ریال آن به دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و 20 میلیارد ریال آن به دانشگاه علوم پزشکی کاشان اختصاص یافت.

وی در مورد تعطیلی ادارات استان گفت: در مورد تعطیلی ادارات اختیار آن در دست استان نیست و ستاد ملی با بهره گیری از ظرفیت کارشناسان بسیاری دارند در شورای امنیت ملی و ستاد ملی مبارزه با کرونا و با در نظر دریافت جنبه جوانب تصمیم گیری خواهد نمود.

استاندار اصفهان تاکید نمود: البته باید مد نظر داشته باشیم با توجه به شرایط و شرایط مکانی استان و اینکه در مرکز کشور قرار گرفته است و از سوی دیگر شرایط زمانی که در ماه آخر سال قرار داریم، در صورت تعطیلی ادارات احتیاج مردم در آخر سال پاسخ داده نمی گردد.

وی به تجربه بد کاهش ساعت اداری در روزهای ابتدایی مقابله با کرونا، گفت: با تقلیل ساعت ادارات نه تنها مسئله ای حل نشد بلکه به واسطه کاهش ساعت برای مراجعه ازدحام بیشتر شد.

وی توضیح داد: مقطع کنونی زمان همکاری، همدلی، هماهنگی و عدالت محوری است و لذا باید به شیوه ای عمل کرد تا بتوان استان را مدیریت کرد، مایحتاج مردم تامین و کمبودی احساس نگردد.

رییس ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا گفت: البته روسای ادارات اختیاراتی در مورد تامین مرخصی دادن به افراد دارای بیماری زمینه ای و فعالیت بعضی کارمندان به وسیله دورکاری دارند.

وی ادامه داد: تصمیم گیری در مورد تعطیلی ادارات در حوزه اختیارات ستاد ملی است و اینجا استانی جداگانه نیست و لذا بر مبنای مصوبات ستاد ملی که بر مبنای واقعیت ها و توجه به جمیع جهات گرفته خواهد شد، رکند کار ادارات استان ادامه پیدا می نماید.

استاندار اصفهان افزود: البته مردم نیز باید توجه داشته باشند تا جایی که ممکن است احتیاجات و کارهای اداری و خرید های خود را به صورت اینترنتی یا تلفنی دنبال نمایند و از حضور غیر ضروری در خیابان ها به ویژه مکانهای شلوغ خود داری نمایند.

وی ادامه داد: استانداری اصفهان نیز در الگو سازی در این خصوص بسیاری از برنامه اخیر خود از جمله افتتاح پروژه های کلان، نشست خبری و ارتباط با فرمانداران را به صورت ویدئو کنفرانس و مجازی برگزار کرد.

رضایی تاکید نمود: کاهش حضور مردم در جامعه در درجه اول باید توسط خود مردم رعایت گردد ولی این مساله بارها به وسیله رسانه های گروهی اعلام شده است و از امروز نیز بسیاری از شهرستان با بلند گو این مساله را معابر پر تردد شهر اعلام خواهند کرد.

وی با بیان اینکه مردم اصفهان مردمی با فرهنگ، اصیل و فخیم هستند، گفت: سال جاری مردم ما با پرهیز از سفر و حضور بی مورد در جامعه نشان خواهند داد نسبت به سلامت خود، خانواده، اقوام و اطرافیان خود بی اعتنا نیستند.

استاندار اصفهان با بیان اینکه سال جاری امکان پذیرش مسافر در استان وجود ندارد، گفت: از افرادی که خواستار سفر به استان اصفهان هستند در خواست می کنیم این سفر را به نوبت دیگری انتقال دهند زیرا در نوروز سال جاری اصفهان مقصد خوبی برای مسافرت نیست.

وی با بیان اینکه هیچ قصوری در مورد مقابله با کرونا قابل پذیرش نیست و لذا با کلیه واحدهای گردشگری که تخطی نمایند برخورد جدی خواهد.

رضایی افزود: مردم اصفهان گزارش های خود در مورد فعالیت افراد کلید به دست، مسافرخانه ها و مهمانسراها و هتل هایی و همچنین احتکار اقلام بهداشتی را به مراجع ذی ربط گزارش دهند.

استاندار اصفهان همچنین از مردم خواست با پرهیز از دامن زدن به شایعات و پخش کلیپ ها و شایعات فضای مجازی در کنترل فضا و حفظ آرامش خود و خانواده و جانعه خود سهیم باشند.

وی با رد شایعه دفن اموات کرونایی سایر استان ها در اصفهان، گفت: چنین چیزی وجود ندارد و بر اساس دستورالعملهای بهداشتی دفن اموات کرونایی مطابق با موازین شرعی و در آرامستان محل زندگی فرد امکان پذیر است و اصلا احتیاجی به انتقال به مکان دیگر وجود ندارد.

استاندار اصفهان همچنین ضمن تجلیل از زحمات کادر پزشکی و پیراپزشکی استان به ویژه پرستاران، گفت: امروز این بخش از جامعه در خط مقدم دفاع سلامت هستند و از تمام وجود قدردان زحمات این عزیزان هستیم.

وزارت بهداشت مجموع مبتلایان به بیماری کرونا در استان اصفهان (مجموع اصفهان و کاشان) تا روز آدینه بیست و سوم اسفند جاری را 902 بیمار اعلام نمود که با این احتساب، این خطه در رتبه سوم ابتلا به این بیماری پس از تهران و مازندران قرار گرفته است.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران استاندار اصفهان: هیچ قصوری در مورد مقابله با کرونا قابل پذیرش نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران استاندار اصفهان: هیچ قصوری در مورد مقابله با کرونا قابل پذیرش نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید