خبرنگاران خشکسالی حضور غیرمجاز دامداران را در مراتع خراسان شمالی افزایش داد

به گزارش وبلاگ ماریانا، بجنورد- خبرنگاران- فرمانده یگان حفاظت اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: خشکسالی و کاهش بارندگی سبب شده است تا حضور غیرمجاز دامداران در مراتع و مناطق حفاظت شده استان بیشتر گردد.

خبرنگاران خشکسالی حضور غیرمجاز دامداران را در مراتع خراسان شمالی افزایش داد

محمدحسین صالحی روز چهارشنبه به خبرنگار وبلاگ ماریانا گفت: دامداران مکلف هستند تا در زمان مخشص شده دام خود را از مراتع خارج نمایند اما در روزهای اخیر شاهد بازگشت دوباره آنان به مراتع هستیم و این امر محیط بانان را عاصی نموده است.

وی بدون ذکر تعداد برخورد با تعلیف غرمجاز دام در عرصه های طبیعی اعلام نمود: در یک هفته اخیر شاهد هجوم دامداران به مراتع در مناطق تحت مدیریت حفاظت محیط زیست در قرخورد شهرستان مانه و سملقان، سالوک در شهرستان اسفراین و میاندشت در شهرستان جاجرم هستیم.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: حضور دام در این فصل سبب خسارت و ضربه به پوشش گیاهی است و تهدید برای مراتع محسوب می گردد.

صالحی اعلام نمود: حضور دام و سگ های چوپانان در فصل زادآوری حیات وحش سبب ناامن شدن زیستگاه ها برای حیوانات می گردد.

وی گفت: این امر بویژه در میاندشت جاجرم به عنوان زیستگاه گونه ارزشمند یوزپلنگ دارای حساسیت بیشتری است، حضور سگ های دامداران تهدید برای بره های آهوان و جمعیت این گونه وحشی به عنوان طعمه یوزها به شمار می رود.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی اعلام نمود: حضور سگ ها تهدید برای آهوان و نیز برای یوزپلنگ ها است.

صالحی گفت: محیط بانان در عرصه ها حضور دارند و با چرای غیرمجاز مقابله می نمایند اما تعداد کم نیروها و هجوم دام ها سبب شده تا زمان کار از دست محیط بانان خارج گردد.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی اعلام نمود: گرانی نهاده های دام سبب شده تا دامداران دام خود را در شرایط چرا تغذیه نمایند.

پیشتر مدیرکل هواشناسی خراسان شمالی گفته بود: میزان بارندگی در سال گذشته نسبت به سال ماقبل آن 16 درصد کاهش یافت.

به گفته مجید بیجندی، مجموع بارندگی های سال 99، 237.7 میلی متر ثبت شده است که این میزان در سال 98، 282.4 میلی متر بوده است.

در خراسان شمالی 65 گونه پستاندار از 197 گونه موجود در کشور زیست دارد و 141 گونه پرنده از 532 گونه موجود در کشور، 68 خزنده از 228 گونه موجود کشور، چهار گونه خزنده دوزیست از 20 گونه موجود و هشت گونه ماهی و آبزی از مجموع 160 گونه آبزی موجود در کشور زیست می نمایند که بعضی از این گونه ها نظیر یوزپلنگ، بالابان، هوبره، کبک دری و کرکس مصری در طبقه بندی اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) در رده های بحرانی و در حال انقراض قرار دارند.

اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی مناطق حفاظت شده و پارک های ملی سالوک، ساریگل و ضامن آهو، مناطق حفاظت شده قرخود، گلول، سرانی و پناهگاه حیات وحش میاندشت جاجرم را که محل زیست پلنگ ها می باشد، با گستره 197 هزار هکتار مدیریت می نماید.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران خشکسالی حضور غیرمجاز دامداران را در مراتع خراسان شمالی افزایش داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران خشکسالی حضور غیرمجاز دامداران را در مراتع خراسان شمالی افزایش داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید