خبرنگاران وصف بانوی سووشون از زبانِ دیگران

به گزارش وبلاگ ماریانا، تهران- خبرنگاران- وقتی به وادی داستان نویسی فارسی قدم بگذاریم، بی تردید سرسلسله زنانِ رمان نویس به زبان فارسی را باید سیمین دانشور بدانیم؛ بانوی نامداری که نخستین و مهم ترین رمانش، سووشون در زمره برترین و پُرشمارگان ترین رمان های فارسی است و به زبان های گوناگون ترجمه شده است.

خبرنگاران وصف بانوی سووشون از زبانِ دیگران

تاریخِ شعرِ شکوهمند فارسی هر ازگاهی زنانی توانمند را به خود دیده است که به یاری قدرتِ زبان آوری و لطافت شعر خویش توانسته اند، نام خویش را در کنارِ انبوهی از شاعرانِ نامدار مرد در دوره های گوناگون مطرح نمایند. رابعه بنت کعب قزداری در سده چهارم هجری، مَهسَتی گنجوی در سده ششم، زیب النسا در سده یازدهم، رشحه (دختر هاتف اصفهانی) در سده سیزدهم و پروین اعتصامی و فروغ فرخزاد در روزگار معاصر از جمله زنان شاعرِ نامدار و پیشگام در روزگاران مختلف بوده اند.

اما وقتی به وادی داستان نویسی قدم بگذاریم، بی تردید سرسلسله زنانِ رمان نویس به زبان فارسی را باید سیمین دانشور (1300 - 1392) بدانیم؛ بانوی نامداری که نخستین و مهم ترین رمانش، سووشون، در زمره برترین و پُرشمارگان ترین رمان های فارسی است و به زبان های گوناگون ترجمه شده است.

سیمین دانشور به جز سووشون آثار دیگری نیز از خود به یادگار نهاده است. جزیره سرگردانی و ساربان سرگردان از دیگر رمان های او است و کتاب های آتش خاموش، شهری چون بهشت، به کی سلام کنم؟ و از پرنده های مهاجر بپرس، از مجموعه داستان های دانشور است.

این بانوی نامدار ادبیات فارسی به جز آثار تألیفیِ داستانی، ترجمه های مهمی نیز از نویسندگانی چون چخوف و برنارد شاو و ویلیام سارویان انجام داده است.

امروز، سال روز درگذشت سیمین دانشور است. به همین مناسبت شاید خالی از فایده نباشد، دیدگاه چند تن از چهره های فرهنگی و ادبی معاصر را درباره این بانوی نویسنده ایرانی مرور کنیم. آنچه در ادامه آمده، مختصری است از نظر چند نفر از چهره های شاخص ادبی و دانشگاهی درباره شخصیت و سبکِ نویسندگی سیمین دانشور. در میانِ این چهره های ایرانی، بخشی از دیدگاه دکتر والاس استگنر، استادِ سیمین دانشور، نیز درج شده است.

تندیس های جلال آل احمد و سیمین دانشور در کنار نیما یوشیج

یار و یاورِ قلمِ جلال

روانشاد جلال آل احمد، از نویسندگان نامدارِ ایرانی است و بی احتیاج از معرفی. او درباره همسر خویش این طور نوشته است:

زنم سیمین دانشور است که می شناسید. اهل کتاب و قلم و دانشیار رشته زیبایی شناسی و صاحب تألیف ها و ترجمه های فراوان؛ و در حقیقت نوعی یار و یاور این قلم، که اگر او نبود، چه بسا خزعبلات که به این قلم درنیامده بود (و مگر درنیامده؟). از سال 1329 به این ور هیچ کاری به این قلم منتشر نشده که سیمین اولین خواننده و نقادش نباشد [1]

چخوف را هیچکس بهتر از او به فرهنگ ما نشناسانده است

قمر آریان، خود از بانوانِ ادب پژوهِ زبان و ادبیات فارسی است. ایشان نیز مانند سیمین دانشور همسر یک ادیب و نویسنده نامدار، یعنی عبدالحسین زرین کوب بوده است. آریان در بیان دیدگاهِ خود درباره سیمین دانشور به ترجمه های او اشاره کرده است:

الحق دکتر سیمین دانشور بانویی است که انسانیت را قدر دانسته و نگهش داشته است. آنچه درباره شناخت و تأثیر هنر ترجمه کرده و تحقیق کرده، برای من بسیار آموزنده و جالب بود و گمان می کنم اولین و یا تنها فردی است که در دانشگاه تهران موضوع رساله دکتری اش هنر و زیبایی شناسی بود. چخوف را هیچ کس بهتر از او به اهل هنر و فرهنگ ما نشناسانده است. سووشون شاهکار و باقیِ آثارش آموزنده و بیان نماینده دردهای اجتماعی ما است. [2]

نمایی از خانه جلال و سیمین

سیمین دانشور شهرزاد زمانه ما است

حسین پاینده، نویسنده و منتقد ادبی و استاد دانشگاه علامه طباطبایی، درباره سبک داستان نویسی خالقِ سووشون دیدگاه خود را این گونه ابراز کرده است:

سیمین دانشور شهرزاد زمانه ما است. توانایی خارق العاده او در ایجاد تحول در سبک داستان نویسی اش از جمله ویژگی های منحصربه فرد او است. در کشور ما کمتر نویسنده ای را می توان مثال زد که تا به این حد خلاقانه با جریان های جدید در داستان نویسی همسو شده باشد و صناعات و مضامین داستان هایش را با اوضاع و احوال و الزام های نو همسو کرده باشد. دانشور حتی در پرداختن به مضامینی که تقریباً از اوایل دوره نویسندگی اش مورد علاقه او بوده اند (مانند تاریخ)، پویایی خاصی از خود نشان می دهد. برای مثال در رمان سووشون تاریخ، ساخت مایه داستانی است که عمدتاً از راه محاکات به موضوع خود می پردازد. در دو رمان جزیره سرگردانی و ساربانِ سرگردان همین ساخت مایه (تاریخ) با توسل به تکنیک های عمدتاً مدرن و گاه پسامدرن پرورانده می گردد و در داستان میزگرد تاریخ از منظری کاملاً پسامدرن و با صناعاتی بدیع مورد کاوش قرار می گیرد. این منظر می توان گفت دانشور شهرزادی است که داستان گفتنش طیف وسیعی از خوانندگان، از نسل های مختلف و با ذائقه های ادبی گوناگون را مسحور خود کرده است. رمز جاودانگی دانشور بی تردید در همین پویاییِ سبکی نهفته است. [3]

سیمین کلاس را دگرگون کرد

سیمین دانشور مدتی را نزد والاس استنگر، رمان نویس و مورخ آمریکایی و استاد دانشگاه استنفورد، به شاگردی می گذراند. استنگر اما درباره شاگرد ایرانی خود این گونه ابراز نظر کرده است:

اوایل سال 1953 بود که به کلاس من آمد. ترم اول سال تحصیلی را بنا به پیشنهاد استاد راهنمای دانشجویان بورس مبادلات فرهنگی، فولبرایت، در کلاس نمایش نامه نویسی نشسته بود که توجهش را چندان جلب نکرده بود. وقتی نزد من آمد، با تردید او را در کلاس پذیرفتم. بیشتر از او با دانشجویان خارجی داشتم و می دانستم اشتیاق آنها برای استفاده از زبان انگلیسی، بیش از احاطه آنها بر این زبان است. ولی درمورد دانشور باید بگویم که هنوز یک ماه از آغاز کلاس نگذشته بود که افسوس خوردم چرا زودتر سراغ کلاس من نیامده است. اولین داستانی که تحویل داد، یعنی اولی داستانی که به انگلیسی نوشت، نامه ای به وطنم نام داشت. این داستان نه تنها نام سیمین را در میان نویسنده های جوان هم کلاسی اش تثبیت کرد، بلکه کلاس را هم دگرگون ساخت... .

وقتی می گویم حضور سیمین کلاس را یک سره دگرگون کرد، اصلاً تعارف نمی کنم. شاگردان کلاس که با وسواس خاصی و بر مبنای استعداد دستچین شده بودند، همگی هنرمند بودند و بعضی به زبان انگلیسی تسلط داشتند. چند نفر از آنان از جمله هنا گرین و سیسیل داوکین، نویسنده های سرشناسی شده اند... . با ظهور سیمین در کلاس، نویسندگی دیگر نه تمرینی در مهارت های فنّی بود و نه یک سودای بالقوّه پُرسود. نویسندگی تبدیل به پدیده ای شد، آگاهانه تر و صادقانه تر از یک تعهد، یک وظیفه و یک عریضه ای به خدا. تعهد سیمین مطلق بود و تزلزل ناپذیر. [4]

مادری که بچه ای نداشت

حسین منزوی، که از نامدارترین غزل سرایانِ هم روزگارمان به شمار می رود، یکی از شاگردان سیمین دانشور بوده است. وی جلوه ای از کلاس درسی را که سیمین دانشور استاد آن بوده، این گونه توصیف کرده است:

کلاس سیمین خانم حال و هوای خاص خودش را داشت. بیشتر مثل خانواده پُرجمعیتی بود که بر محور مادر می چرخید. از رابطه های خشک شاگرد و معلمی که از بقایای فرهنگ مکتب خانه به شمار می رفت و خودش را تا کلاس های دانشگاه مخصوصاً دانشکده ادبیات هم رسانده بود، نشانی در کلاس او نمی دیدی. تکیه کلامش بچه جان بود که به همه ما از ریز و درشت و پسر و دختر، خطاب می کرد. آن قدر از ته دل و آن چنان طبیعی که بی آنکه به یاد بیفتد که او از خود بچه ای ندارد، تو را به صرافت این مطلب می انداخت که: چه ظرفیت شگفت مادرانه ای در او است که می تواند همه یتیم های دنیا را زیر بال بگیرد. راحت درس می داد و گریزهای ظریفی هم به مسایل اجتماعی می زد که در شرایط آن روزها، خالی از گستاخی و شجاعت نبود. [5]

زبانِ بی ادا و اطوارِ آثار دانشور

استاد جمال میرصادقی هم که از داستان نویسان و نظریه پردازانِ ادبیات داستانی است، درباره زبان در آثار دانشور گفته است:

زبان دانشور، زبانی است، پخته و روان و شفاف، بی هیچ گونه ابهام و ادا و اطوار. زبانی که از متن های ادبی گذشته بهره های بسیار برده و همچون آنها اغلب بیان توضیحی و تشریحی دارد تا بیان روایتی و تصویری [6]

کلبه فقرا

مسعود جعفری جزی، استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه خوارزمی نیز به موقعیت ویژه خانه جلال آل احمد و سیمین دانشور اشاره کرده است:

آل احمد در زمان حیات خودش بر بالای درِ ورودی خانه اش نوشته بود: کلبه فقرا. این عبارت در سال های بعد از مرگ آل احمد به تدریج محو شده است، ولی سیمین دانشور عملاً و شاید بیش از دوران حیات آل احمد به دلالت های این نام گذاری پایبند بوده است. درواقع خانه آل احمد و دانشور، علاوه بر آنکه مجمع یاران همدل و اندیشمندان و اهل قلم بوده، مأمن و پناهگاه آنان هم محسوب می شده است.

آل احمد در دَه سال پایانیِ عمر پُرماجرایش نقش پیشگامی و رهبری بخش عمده ای از جامعه ادبی و روشنفکری را ایفا کرد. اما دانشور از همان زمان بیشتر در هیات حامی خیرخواه و حلال مسائل اهل قلم و دیگر آشنایان ظاهر شد. دانشور در این راه علاوه بر اتکا به خصلت های ویژه خودش و از جمله وسعت مشرب، صبوری و طمأنینه ذاتی از موقعیت ممتاز اجتماعی اش هم استفاده می کرد. دانشور برخلاف آل احمد، از خاندانی صاحب نام و متنفذ برخاسته بود و می توانست از نفوذ و اعتبار خویشاوندانی چون علی اصغر حکمت، سردار فاخر حکمت، برادرش خسرو دانشور که به مقامات عالی کشور نزدیک بود، شوهرخواهرش که مقام نظامی داشت و... به خوبی در راه حمایت از دیگرانی که به او پناه می آوردند، استفاده کند.

نمایی از خانه جلال و سیمین

در سال های پس از انقلاب، حُسن شهرت آل احمد در میان انقلابیون و ارتباطاتی که دانشور از قبل با مبارزان قدیم داشت، به او یاری کرد تا همان نقش حمایت گری از اهل قلم و دیگر درماندگان و به تعبیر خودش، برّه های سرگردان خدا (با اشاره به انجیل) را ادامه دهد. همین ویژگی موجب شد تا خانه مشترک آل احمد و دانشور که در سال های آغازین دهه سی به دست آل احمد ساخته شده بود، از اوایل دهه چهل تا سال های پایانی زندگی دانشور به یکی از مراکز اصلی گردهمایی ها و رفت و آمدهای اهل قلم و روشنفکران ایران از طیف های گوناگون تبدیل گردد. کمتر خانه ای را می توان یافت که چنین نقش و جایگاهی را در تاریخ تحولات فکری، ادبی، هنری و اجتماعیِ ایران معاصر ایفا کرده باشد. [7]

سیمین دانشور؛ پیشگام زنان داستان نویس ایرانی

اما دیدگاه روانشاد سیمین بهبهانی، از شاعرانِ غزل سرای هم روزگارمان درباره نویسنده ای که هم نامِ او بوده است:

سیمین دانشور نگین گرانبهایی است در حلقه استادانِ پیشگام قصه نویسی و داستان سرایی اخیر ایران. بانوی قصه ایران، نامی است که سالیان دراز برازنده وجود او بوده است و خواهد بود. سیمین دانشور به گمان من در صد سال اخیر یکی از چند شخصیت برجسته و اثرگذار ادبیات داستانی ایران و به طور قطع، یگانه پیشگام این فن در میان بانوان کشور ما است. [8]

ارجاع ها:

1. سیمین دانشور از نگاه...؛ در مجله بخارا؛ فروردین و تیر 1389؛ شماره 75؛ ص 247.

2. همان.

3. ادای احترام به سیمین دانشور: آخرین داستان شهرزاد؛ حسین پاینده؛ در مجله فردوسی؛ شهریور و مهر 1386؛ شماره 56 و 57؛ ص 47.

4. سلامی گرم به سیمین دانشور؛ والاس استگنر؛ ترجمه فرزانه میلانی؛ در مجله فردوسی؛ شهریور و مهر 1386؛ شماره 56 و 57؛ ص 56.

5. سیمین دانشور از نگاه...؛ در مجله بخارا؛ فروردین و تیر 1389؛ شماره 75؛ ص 253.

6. همان. ص 254.

7. یادگارهای دانشور؛ مسعود جعفری جزی؛ در مجله بخارا؛ فروردین و اردی بهشت 1392؛ شماره 92؛ ص 114 و 115.

8. بانوی قصه ایران؛ سیمین بهبهانی؛ در مجله بخارا؛ فروردین و تیر 1389؛ شماره 75؛ ص 230.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران وصف بانوی سووشون از زبانِ دیگران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران وصف بانوی سووشون از زبانِ دیگران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید