خبرنگاران 12 محوطه تاریخی در آذربایجان غربی تعیین حریم می گردد

به گزارش وبلاگ ماریانا، مهاباد- خبرنگاران- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی گفت: عملیات مشخص عرصه و حریم 12 محوطه تاریخی این استان برای جلوگیری از تخریب در دست انجام است.

خبرنگاران 12 محوطه تاریخی در آذربایجان غربی تعیین حریم می گردد

جلیل جباری روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار وبلاگ ماریانا اضافه نمود: با توجه به افزایش ساخت وساز و لزوم ساماندهی و حفاظت از آثار تاریخی، طرح مشخص حریم آثار باستانی محوطه های شناسایی شده در سطح استان با همکاری شهرداری و شوراهای اسلامی شهرهای مختلف در دستور کار این اداره کل واقع شده است.

وی با بیان اینکه مشخص حریم باعث جلوگیری از ساخت وسازهای غیرمجاز در عرصه های تاریخی و فراهم شدن شرایط مطلوب صیانت از این عرصه های ارزشمند می گردد، اضافه نمود: هر سال بالغ بر 6 میلیارد ریال برای تحقق این هدف در استان هزینه می گردد.

وی ادامه داد: طرح مشخص حریم این محوطه های مهم تاریخی از سوی گروه پژوهشگران و باستان شناسان انجام خواهد شد و هر شهری که مشارکت شورا و شهرداری در آن برای اجرای این طرح بیشتر باشد، اجرای مشخص حریم نیز توسط پژوهشگران سریع تر خواهد بود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی در مورد محوطه تاریخی شایگان مهاباد هم گفت: این محوطه که در بافت شهری واقع شده است و متاسفانه در سال های اخیر تعرضات و آسیب هایی دیده و در حال حاضر حدود یک هکتار از آن باقی مانده است.

وی اضافه نمود: عملیات برآورد در این محوطه با مجوز رسمی از پژوهشکده باستان شناسی پژوهشگاه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور و با همکاری و مساعدت شورای اسلامی شهر و تامین بودجه توسط شهرداری مهاباد هم اکنون درحال انجام است.

جباری، گفت: محوطه باستانی شایگان دارای آثاری از دوره های مفرغ و هزاره اول پیش از میلاد بوده که در سال 1345 با شماره 609 نیز در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

وی همچنین از مردم این منطقه خواست که درصورت مشاهده هرگونه اقدامی شامل تخریب، تصرف، تجاوز به حریم، ساخت وساز، حفاری غیرمجاز و یا قاچاق اشیای تاریخی این گونه آثار، مراتب را به میراث فرهنگی این شهرستان اطلاع دهند تا نسبت به حفظ میراث فرهنگی و تاریخی منطقه اقدام گردد.

با مشخص حریم محوطه های تاریخی امکان هرگونه ساخت و ساز و عملیات ساختمان در جوار آنها منوط به تایید و ضوابط اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری صنایع دستی آذربایجان غربی خواهد بود.

آذربایجان غربی دارای یکهزار و 600 اثر ثبت شده ملی و 2 اثر ثبت شده جهانی شامل تخت سلیمان تکاب و قره کلیسای چالدران است؛ از جمله آثار ملی این استان می توان به مسجد جامع ارومیه و مهاباد، سه گنبد ارومیه، کاخ موزه و عمارت کلاه فرنگی ماکو، خان تختی سلماس، مقبره شیخ صدرالدین چالدران، موزه مردم شناسی ارومیه و مسجد سردار اشاره نمود.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران 12 محوطه تاریخی در آذربایجان غربی تعیین حریم می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران 12 محوطه تاریخی در آذربایجان غربی تعیین حریم می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید