راداری که کار آینه های محدب را انجام می دهد

به گزارش وبلاگ ماریانا، در حالی که خودروهای امروزی به طور فزاینده ای در تشخیص سایر وسایل نقلیه پیش روی خود در جاده ها خوب شده اند، هنوز هم در تشخیص وسایل نقلیه در تقاطع ها و به خصوص نقاط کور پیچ ها مشکل دارند. اکنون یک سیستم راداری جدید با اجازه دادن به خودروها برای تشخیص وسایل نقلیه در نقاط کور می تواند یاری حال راننده باشد.

راداری که کار آینه های محدب را انجام می دهد

این سیستم راداری توسط تیمی به سرپرستی پروفسور فلیکس هاید در دانشگاه پرینستون ساخته شده است.

این سیستم که شامل واحدهای راداری داپلر نسبتاً ارزان است، در قسمت جلوی خودرو نصب می شود و پالس های رادیویی منتشر می نماید که این امواج رو به جلو حرکت می نمایند و سپس با برخورد به سطوح ثابت مانند دیوارها یا بدنه اتومبیل های پارک شده به اطراف کمانه می نمایند. این روش را می توان به توپ سفید بیلیارد تشبیه کرد که با برخورد به دیواره میز، با همان زاویه کمانه می نماید.

این موج ها به نقاط کور موجود در سر پیچ ها حرکت می نمایند و به وسیله نقلیه ای که در حال نزدیک شدن به تقاطع است، بازمی شود و سپس یک حسگر در خودروی اصلی، امواج رادیویی منعکس شده را شناسایی می نماید که به وسیله الگوریتم های مبتنی بر هوش مصنوعی تجزیه و تحلیل می شود تا راننده را از سرعت و جهت حرکت وسیله نقلیه واقع در نقطه کور آگاه کند.

در یک برنامه واقعی، راننده یا سیستم خودران به راننده هشدار خواهد داد.

اکنون در نمونه اولیه فعلی، به دلیل اندازه کوچک و تفاوت در شکل و حرکت، فعلا این سیستم برای شناسایی دوچرخه سواران و عابران پیاده بهینه شده است و دانشمندان می گویند که به آسانی می توان آن را برای ردیابی وسایل نقلیه بزرگتر سازگار کرد.

اگرچه قبلاً ما چندین سیستم مختلف را مشاهده نموده ایم که از لیزرها برای دیدن گوشه و کنارها استفاده می نمایند، اما انرژی مورد نیاز آنها بسیار بیشتر از مقدار مورد نیاز واحدهای راداری است. علاوه بر این، نور خورشید می تواند تشخیص نورهای بازتاب شده لیزر را برای حسگرها سخت کند.

هاید در خصوص این سیستم جدید می گوید: این سیستم از نظر یکپارچه سازی و ورود به بازار، به مهندسی زیادی نیاز دارد، اما این فناوری ساخته شده است، بنابراین امکان دیدن آن در وسایل نقلیه به زودی وجود خواهد داشت.

منبع : ایسنا

منبع: آی تابناک

به "راداری که کار آینه های محدب را انجام می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راداری که کار آینه های محدب را انجام می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید