راه حل های پاسخ شما در برابر سوالات سخت فرزندتان

به گزارش وبلاگ ماریانا، گاهی بچه ها سوالاتی می پرسند که والدین در جواب دادن به آنها عاجز هستند و برای پاسخ به سوال سخت بچه هاه باید روش پاسخ به آنها و دانش لازم را کسب کنید.

راه حل های پاسخ شما در برابر سوالات سخت فرزندتان

چگونه به سوالات سخت بچه ها پاسخ دهیم؟

به گزارش وبلاگ ماریانا به نقل از نمناک ، آیا می دانید وقتی فرزندتان از شما سوال می نماید که بچه ها از کجا آمده اند؟ چه پاسخی باید به آن ها بدهید؟ آیا کودک تان درباره هرچیزی از شما سوال می نماید ؟ بچه ها به طرز چشمگیری ذاتا کنجکاو هستند و به مرور کنجکاوی آنان بیشتر می گردد به همین دلیل می توانند افکار خودرا بیان نمایند و همه چیز را از شما بپرسند. در حقیقت محققان دریافتند که بچه ها می توانند روزانه 73 سوال بپرسند ! بنابراین تعجبی ندارد که والدین در پاسخ به این سوالات به مشکل بر بخورند.

بر اساس تحقیقاتی روی 1500 والدین ، آن ها اظهار داشتند بچه ها از اوایل ساعت 6 صبح پرسش سوالات خود را آغاز می نمایند و تا زمانی که به رخت خواب (معمولا 8 شب) بفرایند این سوالات ادامه دارد . نتایج بیشتر نیز نشان می دهد که در هفته بچه ها 413 سوال از والدین خود می پرسند. تقریبا نیمی از این والدین احساس نموده اند که فرزندان آن ها، سوالاتشان را حتی از بچه های دیگر نیز می پرسند! اگر چه این امر ممکن است طاقت فرسا به نظر برسد اما به گفته یک سوم از والدین(4 نفر از هر 10 نفر) سوالات فرزندانشان حاکی از کنجکاوی در خصوص جهان است .

شما به عنوان والدین کودک خود ، قوی ترین و باهوش ترین فرد از نظر او هستید و باید در دوره ای خود را با سوالات سخت او آماده کنید . همان طور که کودک شما عظیم می گردد ، چیزهای بیشتری را در خصوص جهان می آموزد و طبیعی است که در خصوص آن ها متعجب گردد.

بعضی از سوالات سختی که والدین باید به آن ها پاسخ دهند ، عبارتند از:

 1. بچه ها از کجا می آیند؟
 2. چرا مردم می میرند؟
 3. جهان چقدر عظیم است؟
 4. چرا مامان و بابا دعوا می نمایند؟
 5. چرا نمی توانم تمام روز بازی کنم؟
 6. چرا باید به مدرسه بروم؟
 7. چرا او شبیه من نیست؟
 8. خدا کیست؟
 9. چرا نمی توانم مثل ش ما تا دیر وقت بیدار بمانم؟
 10. چرا آسمان آبی است؟
 11. آب از کجا جاری می گردد؟
 12. چرا دریا شور است ؟
 13. چرا سال کبیسه می گردد؟
 14. پرندگان چگونه پرواز می نمایند؟
 15. زمان چیست ؟
 16. معنای جمله ما توانایی پرداخت آن را نداریم یعنی چه؟
 17. پس از مرگ با چه کسانی زندگی می کنیم؟
 18. عدد اول چیست؟
 19. رعد و برق چیست؟
 20. چرا مردم نسبت به یکدیگر خساست دارند؟
 21. سیاه چاله ها چه هستند؟ و...

بچه ها اغلب این سوالات را از سرکنجکاوی می پرسند. ممکن است پاسخ این سوالات برایتان سخت و خسته نماینده باشد اما نگران نباشید، روش هایی وجود دارد تا بتوانید عشق بی قید و شرط خود را به فرزندتان نشان دهید و جواب رضایت بخشی به او بدهید.

لازم نیست منجم باشید یا دایره المعارف به دست گیرید زیرا دانستن پاسخ واقعی همه این سوالات غیر ممکن است اما شما می توانید با کوشش بر پاسخ دادن آن ها، حس کنجکاوی کودک خود را تحریک نموده و عطش دانش او را برآورده سازید .

بهترین واکنش والدین در برابر سوالات سخت بچه ها

ساکت نباشید

اولین کاری که می توانید انجام دهید آن است که تصور کنید توسط فرزندتان مورد بازپرسی قرار گرفته اید . در حالی که پیشنهاد نمی گردد دائما درحال صحبت باشید اما بخاطر داشته باشید که کودک شما می تواند در هر مرحله یکی از سوالات فوق را بپرسد ! اگر از این احتمال مطلع باشید ، بعضی از احساسات عدم اطمینان و اضطراب را از بین خواهید برد.

اگر فرزندتان از شما سوالی کرد، منظورش را از خودش بپرسید و بحث کنید . در حین کوشش برای پاسخ دادن ، از سکوت خودداری کنید زیرا به کودک این حس القا می گردد که سوال بدی مطرح نموده است .

اطلاعات خود را افزایش دهید

اگر شما نیز پاسخ بعضی از این سوالات را نمی دانید اشکالی ندارد زیرا ضروری است به سراغ پاسخ آن ها رفته و اطلاعات خود را افزایش دهید . شما می توانید درمورد موضوعات سختی چون روابط، مرگ، هویت جنسیتی و جنگ نیز مطلعی کسب کنید .

برای آمادگی بهتر ، کتاب هایی را در این زمینه ها بخوانید تا درک بهتری داشته باشید . در این صورت آمادگی بیشتری برای پاسخگویی خواهید داشت و می دانید چگونه با شرحات ساده تر پاسخ کودک را بدهید . همچنین شما از این که پاسخ درستی به کودک خود داده اید اطمینان حاصل خواهید کرد .

به کودک تان اطمینان دهید که او را دوست دارید

وقتی کودک شما آغاز به پرسش سوالاتی درباره مرگ و میر می نماید، می تواند ترسناک به نظر برسد اما با این حال ، به احتمال زیاد فرزندتان نگران امنیت شماست چرا که تصور می نماید ممکن است برای شما اتفاقی بیفتد .

پاسخ دادن صحیح می تواند سخت باشد زیرا واقعیت غم انگیز این است که مرگ به سراغ همه می رود و در مواردی چون بلایای طبیعی می تواند از کنترل ما خارج شوند . عشق خود را نسبت به فرزندتان تقویت نموده و به او بگویید همواره در کنارش خواهید ماند و مورد مراقبت قرار خواهد گرفت.

ارزش های خانوادگی خود را شرح دهید

وقتی فرزندتان سوالاتی در خصوص شرایط اقتصادی خانواده و ارزش های اقتصادی می پرسد، می تواند برای شما ناامید نماینده به نظر برسد. این انتظار می رود که بچه ها خیلی زود از چیزی خسته می شوند و حداکثر توجه آن ها به آن 15 دقیقه خواهد بود. بچه ها هنوز هم به دنبال چیزهای جدید و هیجان انگیزی برای تحریک ذهن خود هستند .

این می تواند فرصت خوبی برای تایید مجدد ارزش های خانوادگی شما باشد . می توانید به او شرح دهید که تصمیم دارید پول و زمان خود را صرف چیزهایی کنید که برایتان مهم است . سعی کنید پاسخ هایی که باعث ایجاد ناامنی می شوند را به حداقل برسانید و از جملاتی نظیرما پول کافی نداریم پرهیز کنید زیرا در ذهن کودک تردید ایجاد می گردد. در حالی که کودک از عمق شرایط مطلعی نخواهد داشت اما در آینده این شک را با خود به همراه خواهد داشت و مضطرب خواهد ماند .

آرام باشید و به صحبت کردن ادامه دهید

کودک ممکن است سوالی بپرسد که شما را شوکه کند. این می تواند ماهیت سوالاتی از قبیل رابطه جنسی، خشونت و مواد مخدر باشد و حتی ممکن است قسم بخورد که معنی آن ها را نمی داند. به یاد داشته باشید که هنگام پاسخ دهی آرامش خود را حفظ کنید حتی اگر موضوع برایتان قابل هضم نباشد . ازهمسرتان بخواهید با کودک گپ بزند یا اورا متقاعد کند که شرح این سوال را به زمان دیگری موکول کند .

از وسایل یاری آموزشی و بصری بهره ببرید

اگر زمان و مکان برایتان فراهم است، سعی کنید از اسباب بازی ها یا نقاشی برای شرح به سوالات او یاری بگیرید . استفاده از این موارد ، به درک کودک هنگام بحث درباره سوال یاری می نماید وهمچنین تخیلات او را تحریک خواهد نمود .

سوالات بچه ها ظاهرا بی انتها هستند و با کنجکاوی قصد در یافتن پاسخ آنان می باشند .بسیاری از والدین برای پاسخ دهی طفره می فرایند وخود را از بازپرسی توسط کودک دور می نمایند اما بدانید که کودک تان عاشق یادگیری است و بیش از همه ، شما را دوست دارد .

او به شما اهمیت می دهد و نسبت به هم سن و سالانش در اولویت قرار می دهد . این نکات را دنبال کنید تا دفعه بعد که کودکتان از شما درباره معنای زندگی یا چیزی مشابه سوال پرسید، آمادگی بیشتری داشته باشید .

منبع: جام جم آنلاین

به "راه حل های پاسخ شما در برابر سوالات سخت فرزندتان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه حل های پاسخ شما در برابر سوالات سخت فرزندتان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید