آغاز معاملات سهام عدالت استانی از فردا

به گزارش وبلاگ ماریانا، خبرنگاران : از فردا یکشنبه، 19 مرداد با معامله نماد سرمایه گذاری یکی از استان ها، معاملات این شرکت ها در بورس تهران آغاز می شود. پیش تر خبر واگذاری سهام شرکت های سرمایه گذاری استانی اعلام شده بود.

آغاز معاملات سهام عدالت استانی از فردا

به گزارش وبلاگ ماریانا به نقل از دنیای بورس، از روز یکشنبه 19 مرداد و با آغاز معاملات سرمایه گذاری استانی خراسان جنوبی، معامله سهام این شرکت ها در بورس تهران وارد گام اجرایی شد.

پس از ابلاغ سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی از سوی مقام رهبری و موافقت ایشان با توزیع سهام شرکت های صدر اصل قانون اساسی با هدف تأمین عدالت اجتماعی و گسترش سهم مالکیت های مردمی در اقتصاد، طرح توزیع سهام عدالت آغاز و از آن پس به عنوان یکی از موضوعات اساسی و مورد توجه قانون اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی قرار گرفته است. مطابق مواد (34 تا 38) اصل 44 قانون اساسی ، دولت مجاز شده است در اجرای سیاست گسترش و مالکیت عمومی با هدف تأمین عدالت اجتماعی، تا چهل درصد (40 درصد) از مجموع ارزش سهام بنگاه های قابل واگذاری را به شش (6) دهک پایین درآمدی جامعه واگذار کند.

آزادسازی سهام عدالت در 9 اردبیهشت ماه با ابلاغ مقام رهبری اجرایی شد و از روز 10 اردیبهشت تا هشتم خرداد ماه به سهامداران فرصت داده شد تا چنانچه به دنبال انتخاب روش مدیریت مستقیم هستند و می خواهند مالکیت و مدیریت سهام خود را بشکل مستقیم و بدون واسطه در اختیار بگیرند، با ورود به سامانه (لینک) نسبت به این امر اقدام کنند.

ستاد آزادسازی سهام عدالت پس از تشکیل 30 شرکت سرمایه گذاری استانی سهام عدالت، افزایش سرمایه این شرکت ها را در دستور کار خود قرار داده و افرادی که روش غیر مستقیم را برگزیده اند، سهام دار شرکت سرمایه گذاری استانی زمان ثبت نام سهام عدالت، محسوب می شوند. این شرکت ها، مطابق قانون تجارت مدیریت می شوند و مدیران آنها در راستای صیانت از منافع سهامداران می توانند در پروژه های ملی و بین المللی برنامه ریزی و مشارکت کنند.

همچنین پرتفوی این شرکت ها از بهترین شرکت های پذیرفته شده در بازارسرمایه کشور است که دارای تنوع در سبد سرمایه گذاری ها می باشند. از دیگر مزایای این شرکت های سرمایه گذاری استانی، می توان به حضور غیرمستقیم مردم در بورس و بهره برداری بهینه از مواهب بازار سرمایه اشاره کرد.

ارزش دارایی سهام هر شخص مبنای تخصیص کارت اعتباری

سهامداران همه شرکت های سرمایه گذاری استانی بایستی به این نکته توجه داشته باشند که بر اساس هماهنگی های اجرا شده در سطح مدیریت عالی بانک ملی ایران، ارزش دارایی سهام هر شخص مبنای تخصیص کارت اعتباری قرار می گیرد که با دریافت اطلاعات مزبور از سپرده گذاری مرکزی و تسویه وجوه، کارت اعتباری به پشتوانه دارایی سهام هر شخص تخصیص داده شده و سهام شرکت سرمایه گذاری استانی در وثیقه بانک ملی قرار می گیرد.

به عبارت دیگر، هم زمان با مالکیت سهام شرکت سرمایه گذاری استانی و منتفع شدن از افزایش ارزش آن در بازار سرمایه، امکان دریافت اعتبار در قالب کارت اعتباری از بانک ملی ایران نیز مهیا شده است.

به مدیران سایر شرکت های سرمایه گذاری استانی پیشنهاد می شود، جهت منتفع شدن هر زودتر سهام داران خود از مزایای پذیرش شرکت سرمایه گذاری استانی مربوطه در بورس تهران، هر چه سریع تر نسبت به ثبت افزایش سرمایه جدید اقدام نموده و با ارائه صورت های مالی حسابرسی شده دوره منتهی به 15 مرداد امسال به بورس تهران، زمینه پذیرش و درج هر چه سریع تر این شرکت ها مهیا کنند.

همه هماهنگی های لازم در سازمان بورس و اوراق بهادار و بورس تهران جهت پذیرش هر چه سریع تر این شرکت ها اجرا شده و با ارائه مستند ثبت افزایش سرمایه و صورت های مالی مذکور، پذیرش این شرکت ها در بورس اوراق بهادار تهران در اسرع وقت انجام می شود.

پذیرش نخستین سهام سرمایه گذاری استانی در بورس تهران

همزمان با عید غدیر خم، نخستین شرکت سرمایه گذاری استانی مربوط به استان خراسان جنوبی در بورس تهران پذیرش شد تا سهامداران آن، که مردم شریف خراسان جنوبی و انتخاب کنندگان روش غیرمستقیم در سهام عدالت بوده اند، به عنوان سهامدار شرکت سرمایه گذاری استانی خراسان جنوبی در بورس تهران حضور یافته و سهام آنها از هفته جاری قابل معامله در بازار دوم خواهدبود.

ترکیب پرتفوی سهام شرکت سرمایه گذاری استانی خراسان جنوبی مشتمل بر سهام شرکت های ارزنده فلزات اساسی،بانکی، پالایشگاهی، خودروسازی و ... است که ارزش آنها در تاریخ یک تیر امسال مبنای سرمایه جدید شرکت بوده و افزایش قیمت سهام شرکت های موجود در پرتفوی شرکت تا این تاریخ به بیش از ده هزار میلیارد تومان رسیده است که اطلاعات آن به شرح زیر است:

منبع: اقتصادنیوز

به "آغاز معاملات سهام عدالت استانی از فردا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آغاز معاملات سهام عدالت استانی از فردا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید