اشتغال و مسکن؛ مهمترین دغدغه بزرگترین اقلیت جمعیت کشور

به گزارش وبلاگ ماریانا، خبرنگاران/یزد رئیس اداره بهزیستی شهرستان اردکان با بیان این که معلولان بزرگترین اقلیت جمعیتی دنیا محسوب می شوند، نامگذاری روزی به عنوان روز دنیای معلولان را تلنگری بر وجدان های بیدار مبنی بر این که معلولیت از ما دور نیست، خواند و تاکید نمود: معلولین نیز شهروندان این جامعه هستند و باید به نسبت برابر با دیگر شهروندان از امکانات جامعه استفاده نمایند.

اشتغال و مسکن؛ مهمترین دغدغه بزرگترین اقلیت جمعیت کشور

حمیدرضا پایدارفر به مناسبت در آستانه دوازدهم آذرماه روز دنیای معلولان در گفت وگو با خبرنگار وبلاگ ماریانا، گفت: هدف از نامگذاری و اختصاص نمادین یک روز به افراد دارای معلولیت، معطوف داشتن اذهان عمومی و مطلع سازی آحاد جامعه نسبت به مسائل مرتبط با معلولان و احیاء حقوق آنهاست و در واقع تلنگری بر وجدان های بیدار است که معلولیت از ما دور نیست و هر لحظه به علتی ممکن است، هر یک از شهفرایندان دچار یکی از انواع معلولیت شوند.

وی با بیان این که معلولان بزرگترین اقلیت جمعیتی دنیا محسوب می شوند، اظهار کرد: در حال حاضر یک هزار و 800 معلول و 356 خانوار احتیاجمند زیر پوشش بهزیستی اردکان هستند که از این تعداد 486 نفر از 11 مرکز روزانه و شبانه روزی این شهرستان خدمات مختلف پزشکی، پرستاری و نیز خدمات مختلف توانبخشی شامل فیزیوتراپی، کاردرمانی، گفتاردرمانی، بینایی سنجی و شنوایی سنجی و همچنین خدمات مشاوره و روانشناسی و مددکاری دریافت می نمایند.

وی توضیح داد: در اردکان یک مرکز شبانه روزی سالمندان و یک مرکز شبانه روزی معلولان ذهنی، چهار مرکز روزانه معلولین ذهنی و جسمی، کودک ناشنوا و کم شنوا، دو کارگاه تولیدی حمایتی معلولان، یک مرکز ویزیت در منزل معلولان جسمی حرکتی و یک مرکز مراقبین، تحت نظارت بهزیستی اردکان به معلولان خدمت رسانی می نمایند.

پایدارفر با تشریح نامگذاری هفته گرامیداشت افراد دارای معلولیت، گفت: سال جاری هفته افراد دارای معلولیت از نهم آذرماه با شعار ارتقاء مشارکت افراد دارای معلولیت برای دستیابی به توسعه فراگیر، عادلانه و پایدار شروع شده و تا پانزدهم آذرماه ادامه خواهد داشت.

این مسئول در ادامه اشتغال و مسکن را از جمله مسائل معلولان شهرستان بیان نمود و اضافه نمود: معلولان اردکانی بعضاً حتی با وجود داشتن تحصیلات بالا، بیکار هستند.

وی در این باره اضافه نمود: پیگیری جدی اجرای قانون سه درصد استخدامی ویژه معلولین و الزام رعایت مناسب سازی معابر و اماکن عمومی از جمله مواردی است که بهزیستی اردکان در دستور کار خود قرار داده است.

رئیس بهزیستی اردکان در خصوص قانون سه درصد استخدام معلولان نیز توضیح داد: براساس این قانون دستگاه های عمومی و دولتی موظف هستند که سالیانه سه درصد از سهمیه اشتغال خود را به معلولان اختصاص دهند و دولت نیز در این رابطه موظف شده تا پرداخت حق بیمه سهم کارفرمای کارفرمایانی که معلولان را به کار بگیرند، عهده دار گردد و پرداخت تسهیلات اعتباری به واحدهای تولیدی، خدماتی، عمرانی و صنفی وکارگاه های تولیدی حمایتی که معلولان را به کار بگیرند، در دستور کار قرار دهد.

وی اظهار داشت: اختصاص حداقل 60 درصد از پست های سازمانی تلفنچی دستگاه ها و شرکت های دولتی و نهادهای عمومی به افراد نابینا ، کم بینا و معلولان جسمی و حرکتی و نیز اختصاص حداقل 60 درصد از پست های سازمانی متصدی دفتری و ماشین نویسی دستگاه ها، شرکت ها و نهادهای عمومی به معلولان جسمی و حرکتی از جمله مفاد این قانون است و حتی به دستگاه های دولتی اجازه داده شده که تا سقف مجوزهای استخدامی سالانه خود افراد نابینا، ناشنوا و معلولان ضایعه نخایی واجد شرایط را راسأ به صورت موردی و بدون برگزاری آزمون استخدامی به کار گیرند.

وی در ادامه با بیان این که طبق آمار بهداشت دنیای حدود 10 درصد از جمعیت دنیا به یکی از انواع معلولیت ها دچار هستند، اضافه نمود: به عبارت دیگر می توان گفت معلولان بزرگترین اقلیت دنیا هستند که احتیاج به حمایت های توانبخشی دارند.

این مسئول تأکید کرد: معلولین شهفرایندان جامعه هستند و باید به اندازه و به نسبت برابر با دیگر شهفرایندان از امکانات جامعه استفاده نمایند و این مهم جز با دسترس پذیری و مناسب سازی محیط ممکن نخواهد شد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: بهزیستی به عنوان تنها متولی ساماندهی امور معلولین حداکثر توان خود را در جهت تغییر رویکرد و نگرش به معلول و معلولیت انجام داده که این کوشش ها شامل وضع قوانین و مقررات در سطح کلان و جزء برای سهولت حضور معلولین در جامعه و اشتغال آنان، ایجاد مراکز درمانی و فیزیوتراپی و طرح های پیشگیری از معلولیت در جهت کاهش معلولیت و جلوگیری از فرایند افزایش آن، ایجاد مراکز نگهداری و بازتوانی معلولان، تامین فرصت های اشتغال و خودکفایی آنان و موارد دیگر است که همه و همه در جهت ورود پیروز فرد معلول به جامعه و بازتوانی وی در همه امور اجتماعی و مالی است.

پایدارفر توضیح داد: خدمات سازمان بهزیستی به معلولان شامل پرداخت هزینه های درمانی، خرید و در اختیار نهادن وسایل یاری توانبخشی، پرداخت مستمری ماهیانه، ارائه خدمات درمانی و توانبخشی، مساعدت در زمینه تامین مسکن معلولان، پیگیری امور اشتغال معلولین چه در ادارات دولتی و ایجاد فرصت های شغلی در بخش خصوصی و خود اشتغالی، برگزاری اردوهای تفریحی ورزشی و فرهنگی می گردد.

رئیس بهزیستی ازدکان در انتها تاکید نمود: سازمان بهزیستی همچنین خدمات پیشگیرانه متعددی از قبیل خدمات مشاوره ای پیش از ازدواج، انجام مشاوره ژنتیک، طرح سنجش تنبلی چشم، طرح غربالگری شنوایی نوزادان را به عموم جامعه ارائه می نماید.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "اشتغال و مسکن؛ مهمترین دغدغه بزرگترین اقلیت جمعیت کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اشتغال و مسکن؛ مهمترین دغدغه بزرگترین اقلیت جمعیت کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید