خبرنگاران 140 هزار واحد خون در خراسان رضوی فراوری شد

به گزارش وبلاگ ماریانا، مشهد- خبرنگاران- مدیرکل انتقال خون خراسان رضوی گفت: بیش از 140 هزار واحد خون طی سال گذشته در این استان فراوری شد که مردان سهم 95 درصدی در تامین فراورده های خونی داشتند.

خبرنگاران 140 هزار واحد خون در خراسان رضوی فراوری شد

دکتر مجید عبدالهی روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار وبلاگ ماریانا اضافه نمود: گرچه طی سال های اخیر سهم بانوان در تامین خون یک تا 2 درصد افزایش داشته است اما باید در این راستا فرهنگ سازی گردد.

وی ادامه داد: باور غلط و ترس از کم خونی باعث شده است تعداد بانوان مراجعه نماینده به پایگاه های اهدای خون کاهش یابد و از سوی دیگر بانوان می توانند به جای خون کامل، فقط پلاسما یا پلاکت اهدا نمایند.

وی گفت: طی سال گذشته بیش از 186 هزار داوطلب اهدای خون به پایگاه های انتقال خون این استان مراجعه کردند که افزون بر 140 هزار نفر آنان با توجه به سن، وزن و بیماری، شرایط اهدای خون را داشته و از آنان خونگیری شد.

عبدالهی اضافه نمود: حدود 55 درصد اهدانمایندگان خون در استان خراسان رضوی طی این مدت اهدانمایندگان مستمر بودند که 2 تا سه بار در سال خون خود را اهدا نموده اند.

وی با اشاره به کاهش پنج درصدی مراجعه نمایندگان به پایگاه های اهدای خون این استان در سال گذشته ادامه داد: امید است در امسال مردم توجه بیشتری به اهدای خون و فراورده های خونی مورد احتیاج بیماران داشته باشند.

وی گفت: احتیاج به خون همیشگی است و تامین گروه های مختلف خونی برای نجات جان بیماران منوط به ایام و مناسبت های خاص نیست.

اداره کل انتقال خون خراسان رضوی مسوولیت تامین خون مورد احتیاج 60 بیمارستان را در این استان بر عهده دارد.

خراسان رضوی سومین تولیدنماینده خون و فراوردهای خونی در ایران پس از تهران و فارس است.

11 پایگاه انتقال خون بطور معمول در این استان 6 میلیون و 400 هزار نفری فعال است که 6 پایگاه از این تعداد در مشهد و پنج پایگاه دیگر در شهرهای نیشابور، گناباد، قوچان، تربت حیدریه و سبزوار می باشد.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران 140 هزار واحد خون در خراسان رضوی فراوری شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران 140 هزار واحد خون در خراسان رضوی فراوری شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید