روحانی: سود وام یک میلیون تومانی حذف شد

به گزارش وبلاگ ماریانا، رئیس جمهور گفت: با بر عهده دریافت دولت برای بازپرداخت سود 12 درصدی، وام یک میلیون تومانی یارانه بگیران، به صورت قرض الحسنه و قبل از ماه مبارک رمضان پرداخت می گردد.

روحانی: سود وام یک میلیون تومانی حذف شد

حسن روحانی طی سخنانی در جلسه ستاد مالی دولت، اظهار کرد: همانطور که مردم مستحضرند، یک بحث محدودیت هایی است که تحت عنوان فاصله اجتماعی و فاصله هوشمند باید انجام گردد که به تدریج و منظم به اطلاع مردم می رسد که مجازند چه اقداماتی را انجام دهند، چه کسب و کارهایی می توانند فعالیت نمایند یا نمی توانند فعال باشند، بخش های آموزشی همچنان نمی توانند فعالیت نمایند، بحث حمل و نقل و بحث هایی که شرح داده می گردد.

وی اضافه کرد: بحث دیگر نوعی یاری دولت به رسته ها و مشاغلی است که در این دو ماه به خاطر شیوع ویروس کرونا تحت فشار قرار گرفته و کسب و کارشان با مشکلاتی روبه رو شده است که در این زمینه بسته 100 هزار میلیارد تومانی را مدنظر قرار دادیم که از این بسته 100 هزار میلیارد تومانی، 25 هزار میلیارد مربوط به بخش درمان، دارو و تجهیزات پزشکی و بخشی هم مربوط به صندوق بیمه بیکاری می گردد. این بخش، یاری بلاعوضی است که توسط دولت برای مسائل کرونا پرداخت می گردد.

رییس جمهور اضافه کرد: از 75 هزار میلیارد تومانی که به صورت تسهیلات به عموم مردم و یارانه بگیران یا به کسب و کارهایی که قبلا اعلام شده که در این ایام تحت فشار بیشتری قرار گرفتند، پرداخت می گردد، حدود 52 هزار میلیارد تومان است.

روحانی تاکید نمود: 23 میلیارد هزار تومان دیگر هم قرار بود به یارانه بگیران با سود 12 درصد بدهیم، توضیح داد: ما در این جلسه بحث بود که تسهیلات یک میلیون تومانی به یک وام قرض الحسنه تبدیل گردد و آن سودی که از مردم قرار بود گرفته گردد، دولت برعهده بگیرد.

روحانی ادامه داد: در جلسه ستاد مالی دولت تصمیم گرفته شد این بخش و سود را دولت بدهد و به شکل وام سابق نباشد و به یک وام قرض الحسنه ای تبدیل گردد و سود آن را دولت پرداخت کند. این یک میلیون تومان تقریباً روزهای اولیه ماه اردیبهشت در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه همه کوشش ما این است که بتوانیم 4 یا 5 روز قبل از اول ماه رمضان این یک میلیون تومان در حساب همه یارانه بگیران واریز گردد، گفت: البته این کار چهارچوبی دارد که به مردم اطلاع داده می گردد. آنهایی که مایل هستند از این وام قرض الحسنه استفاده نمایند، باید به وسیله پیامک اعلام نمایند.

روحانی تاکید نمود: پولی که به صورت وام در اردیبهشت ماه پرداخت می گردد، از تیر ماه به تدریج از یارانه آنها کسر خواهد شد. یارانه اردیبهشت و خرداد آنها پرداخت می گردد و از تیر ماه به بعد ماهانه یک مقدار کسر می گردد به خاطر آن یک میلیون وامی که به صورت قرض الحسنه پرداخت شده، رقمی حدود 35 هزار تومان است که برداشت می گردد.

رییس جمهور ادامه داد: به 3 میلیون نفر که در شرایط مضیقه مالی زندگی می نمایند یارانه ویژه ای برای 4 ماه بین 200 هزار تا 600 هزار تومان که در ماه اسفند و فروردین پرداخت کردیم و در ماه اردیبهشت و خرداد هم پرداخت می کنیم که علاوه بر این چهار پرداخت یک پرداخت ویژه در ماه رمضان به این 3 میلیون نفر اضافه پرداخت می کنیم.

وی تاکید نمود: 4 میلیون خانوار بودند که از قبل اعلام نموده بودیم به آنها وام یک تا 2 میلیون تومانی به صورت قرض الحسنه با سود چهار درصد پرداخت می گردد که برنامه ریزی کردیم علاوه بر این یک میلیونی که به همه خانوارهای یارانه بگیر داده می گردد، برای بعضی از آن خانواده ها که تعیین می شوند، مقداری اضافه بر آن یعنی بین 1/5 تا 2 میلیون پرداخت گردد.

روحانی با اشاره به حمایت دولت از 10 رسته شغلی بیشتر آسیب دیده با شیوع ویروس کرونا، توضیح داد: با همکاری وزارتخانه های مربوطه کوشش دولت این است که همه اقدامات در اردیبهشت ماه 99 انجام و در اواخر اردیبهشت اعلام گردد و مردم برای دریافت تسهیلات به بانک های عامل مراجعه نمایند.

رییس جمهور با بیان اینکه امیدواریم تا خاتمه خرداد این تسهیلات به کسب و کارهایی که مشمول این بسته حمایتی می شوند، پرداخت گردد، تاکید نمود: تسهیلات حمایتی از مشاغل فقط شامل کسب و کارهایی می گردد که کارگران خود را تعدیل و اخراج ننموده باشند؛ اگر یک بنگاه کوچک و متوسط کارگری را اخراج نموده باشد شامل حال او نمی گردد، اما مشاغلی که کارگران خود را با سختی در این شرایط حفظ نموده اند و حقوق آنها را پرداخت نموده اند مشمول این تسهیلات می شوند.

روحانی توضیح داد: محاسبه و معیار این تسهیلات بر این اساس است که مقداری برای سرمایه در گردش و بخشی هم برای حفظ کارگران در مشاغل است و امیدواریم تا 15 اردیبهشت تعیینات کسب و کار اعلام گردد تا بر اساس مقررات در اواخر اردیبهشت پرداخت گردد.

وی با بیان اینکه حدود 4 میلیون تن کالای اساسی در گمرکات کشور و روی کشتی ها وجود دارد، اظهار کرد: با کوشش های اجرا شده یک میلیون تن از این کالاها ترخیص شده است که در بازار تحول بزرگی را ایجاد می نماید. همچنین سه میلیون تن کالای به جامانده هم تا هفته های آینده ترخیص می گردد و در اختیار مردم قرار می گیرد و شرایط خوبی را در بازار کالاهای اساسی به وجود می آورد.

روحانی با اشاره به تصمیمات ستاد مالی دولت اضافه کرد: برای تمام کالاهای مورد احتیاج کشور، هم ذخایر کالاها و هم خریداری مقدار اجناس و کالای مورد احتیاج و هم تجهیزات پزشکی و دارو تا خاتمه سال برنامه ریزی شده است؛ مردم نسبت به ذخایر کالاهای اساسی تا خاتمه سال نگران نباشند و این کالاها در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.

منبع: فرارو

به "روحانی: سود وام یک میلیون تومانی حذف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روحانی: سود وام یک میلیون تومانی حذف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید