نکات مهم برای روزه داری پس از جراحی

به گزارش وبلاگ ماریانا، جام جم/ در ماه مبارک رمضان، لازم دیدم نکاتی را در خصوص روزه دریافت در افراد با بیماری زمینه ای و بعد از اعمال جراحی برایتان بنویسم. این بیماران برای دریافت روزه باید حتما با پزشک متخصص خودشان مشاوره انجام دهند.

نکات مهم برای روزه داری پس از جراحی

ابتدا نکات تغذیه ای را ذکر می کنم تا روزه داری برای شما اذیت نماینده و مضر نباشد.

1. تا چند سال آینده که ماه رمضان در فصول گرم واقع شده است، توصیه می کنیم در محیط هایی که دمای بالایی دارند قرار نگیرید. اگر در بیرون از منزل کار مهم و ضروری ندارید، از منزل خارج نشوید.

2. توجه داشته باشید که در ایام رمضان فقط سه وعده غذایی سحری، افطار و شام وجود دارد.

توصیه ما این است که هیچ یک از این سه وعده را حذف نکنید. البته هیچ یک از این وعده های غذایی را هم با هم ترکیب نکنید. برای مثال وعده افطار را بعد از اذان میل کنید و شام را یکی دو ساعت بعد میل کنید.

3. روزه خود را حتما با یک نوشیدنی ولرم باز کنید.

توجه داشته باشید نوشیدنی های سرد باعث آسیب به معده می گردد و البته نوشیدنی هایی هم که داغ باشد باز هم برای معده مضر خواهد بود. بعد از چند دقیقه برای افطار از مواد مقوی، سبک و البته ولرم بهره ببرید. برای مثال سوپ، حلیم و البته آش می تواند انتخاب مناسبی برای وعده افطار باشند، البته توجه داشته باشید که این غذاها را نباید در حجم بالا و تند تند مصرف کنید، زیرا باعث دل درد و معده درد بعد از آن خواهد شد.برای افطار غذای پر چرب و شور و... مصرف نکنید.

4. برای سحری غذاهای چرب مصرف نکنید. توجه داشته باشید که غذاهای چرب به هیچ عنوان در وعده سحری نباید مصرف گردد، زیرا علاوه بر این که ایجاد سیری کاذب می نماید، باعث می گردد که فرد در طول روز احساس تشنگی بسیاری داشته باشد.

کته دیگری که در غذاهای وعده سحری باید به آن توجه داشته باشید این است که غذاهای شور و شیرین را هرگز مصرف نکنید و این در حالی است که توصیه می کنیم در وعده سحری حتما یک لیوان شیر ولرم به همراه چند خرما میل کنید، شیر و خرما سبب می گردد که در طول روز احساس گرسنگی بسیار کمی داشته باشید.

در بیشتر موارد با جراحی کیسه صفرا و خارج کردن آن از بدن مشکل سلامتی خاصی برای فرد رخ نمی دهد و می تواند به زندگی عادی خود ادامه دهد، تنها باید در مصرف مواد غذایی چرب احتیاط کند و تحت نظر پزشک مواد غذایی مصرف کند.

همچنین بعضی افراد پس از خارج کردن کیسه صفرا با مسائل گوارشی مانند اسهال یا یبوست روبرو می شوند که با رعایت دقیق رژیم غذایی مسائل گوارشی در آنها رفع می گردد. به افرادی که کیسه صفرا ندارند توصیه می گردد در ماه مبارک رمضان در دو وعده سحر و افطار مایعات کافی بنوشند، همچنین در وعده افطار از خوردن حجم بالایی از غذاهای چرب خودداری نمایند، این دسته از افراد در فاصله افطار تا سحر می توانند چند وعده غذا در حجم و با میزان چربی کم مصرف نمایند تا دچار مسائل گوارشی نشوند.

در افرادی که تحت عمل جراحی چاقی قرار گرفته اند توصیه می گردد حداقل تا شش ماه بعد از جراحی اسلیو و یک سال بعد از اعمال جراحی بای پس معده روزه نگیرند. چون این بیماران در این مدت در بیشترین سیر کاهش وزن قرار دارند و تحت درمان با داروها و مکمل ها هستند و روزه داری برای آنان مضر است.

بیماران مبتلا به دیابت، نارسایی کلیه، فشار خون، کم خونی، ام اس، سابقه اختلالات و خونریزی های گوارشی، بیماری های ریوی، افزایش فشار چشم (گلوکوم)، بارداری و شیردهی، نارسایی قلبی، نارسایی کبدی و... ممکن است برای روزه داری محدودیت داشته باشند، این دسته از بیماران باید ضمن مشورت با پزشک معالج خود، اقدام به روزه دریافت نمایند.

منبع: همگردی

به "نکات مهم برای روزه داری پس از جراحی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکات مهم برای روزه داری پس از جراحی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید