پرتاب کاوشگر عمودپرواز قمر زحل تا سال 2027 به تعویق افتاد

به گزارش وبلاگ ماریانا، مأموریت کاوشگر عمودپرواز دراگون فلای ناسا که قرار بود در سال 2026 به سمت قمر تایتان زحل پرتاب شود، تا سال 2027 به تعویق افتاد.

پرتاب کاوشگر عمودپرواز قمر زحل تا سال 2027 به تعویق افتاد

دراگون فلای (Dragonfly) یکی از مأموریت های مهم ناسا است که برای پیشبرد کاوش در مورد عناصر سازنده حیات، یک پهپاد عمودپرواز را به قمر تایتان زحل قرار می فرستد. این کاوشگر چندروتوره، برای نمونه برداری از مواد و تعیین ترکیب سطح تایتان در تنظیمات مختلف زمین شناختی طراحی شده است.

  • در جست وجوی حیات در قمر زحل با فضاپیمای دراگون فلای

در حالی که ابتدا قرار بود دراگون فلای در سال 2026 پرتاب شود، اکنون مأموریت به تایتان تعویق خواهد داشت و ناسا از تیم این مأموریت درخواست کرده تا برای تاریخ جایگزین، در سال 2027 آماده باشند.

هرچند برای سازگاری با این تاریخ جدید، تغییری در ساختار مأموریت نیاز نخواهد بود و پرتاب در تاریخی دیرتر، تأثیری در ارسال داده های علمی پس از ورود دراگون فلای به تایتان نخواهد داشت.

تصمیم برای استفاده از تاریخ جایگزین، بر اساس عوامل خارج از پروژه مانند اثر همه گیری کووید-19 بر بودجه بخش علوم سیاره ای است. این موضوع در حالی است که برنامه ریزی قبلی برای مأموریت ناسا به سمت قمر اروپا مشتری نیز با چالش کمبود بودجه روبرو شده و ناسا تمرکز خود را بر برنامه آرتمیس گذاشته است.

لوری گلیز (Lori Glaze) مدیر بخش علوم سیاره ای ناسا در واشنگتن گفت: ناسا بیشترین اعتماد را به تیم دراگون فلای برای انجام یک مأموریت پیروز و قانع کننده علمی دارد. این مأموریت به شکلی قابل توجه درک ما را از این جهان غنی ارگانیک افزایش می دهد و در پاسخ به کلیدهای اساسی اخترزیست شناسی و جست وجوی ما برای درک فرآیندهایی که از توسعه حیات روی زمین پشتیبانی کرده اند، کمک می کنند.

مأموریت دراگون فلای، نخستین بار است که ناسا از یک وسیله نقلیه چندروتوره برای فرآیندهای علمی در سیاره ای دیگر استفاده می کند. با بهره گیری از جو متراکم تایتان که 4 برابر چگال تر از زمین است، این وسیله همچنین نخستین وسیله نقلیه خواهد بود که برای دستیابی قابل تکرار و هدفمند به مواد سطحی، تمام بار علمی خود را با پرواز به نقاط گوناگون حمل خواهد کرد.

با بررسی ده ها مکان در سطح جهان یخی تایتان، دراگون فلای مشخصات زیست پذیری محیط این قمر را می سنجد و پیشرفت شیمی پری بیوتیک آن را بررسی می کند.

عکس کاور: تصویری گرافیکی از کاوشگر عمودپرواز دراگون فلای

Credit: Johns Hopkins APL

منبع: SciTechDaily

منبع: دیجیکالا مگ

به "پرتاب کاوشگر عمودپرواز قمر زحل تا سال 2027 به تعویق افتاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرتاب کاوشگر عمودپرواز قمر زحل تا سال 2027 به تعویق افتاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید