چه زمانی دچار پنومونی می شویم؟

به گزارش وبلاگ ماریانا، خبرنگاران/لرستان یک متخصص بیماری های عفونی گفت: تضعیف سیستم ایمنی بدن باعث می گردد که انسان دچار پنومونی می گردد که این سیستم تضعیف شده و خلط سرفه او از بین رفته باشد.

چه زمانی دچار پنومونی می شویم؟

عباس آزادی در گفت وگو با وبلاگ ماریانا، با اشاره به متفاوت بودن علائم آنفلوانزا با سرماخوردگی، اظهار کرد: شدت و ضعف علائم آنفلوانزا بستگی به قدرت سیستم ایمنی بدن فرد دارد.

وی ادامه داد: در سرماخوردگی ممکن است فرد درد عضلانی خفیف، سرفه و تب خفیف داشته باشد که شدت آن ها خیلی زیاد نیست، اما در آنفلوانزا علائم خیلی شدیدتر است ممکن است تب تا 39 درجه نیز بالا برود و علائم استخوانی و عضلانی شدت بیشتری دارد و ممکن است فرد علاوه بر سردرد شدید، آبریزش بینی نیز داشته باشد.

آزادی با اشاره به این که برای ابتلای یک فرد به سینه پهلو یا ذات الریه به یک عامل مساعدنماینده احتیاج است، مطرح نمود: در سیستم ریوی ما واکنش مکانیزم های دفاعی قدرتمندی وجود دارد، یکی از این مکانیزم ها سرفه است.

این متخصص ریه ادامه داد: قدرت سرفه به قدری زیاد است که زمانی که یک جسم خارجی وارد سیستم تنفسی ما شود هوا را با سرعت 30 کیلومتر در ساعت از ریه به بیرون پرتاب می نماید و اجازه نمی دهد وارد قسمت های تحتانی ریه شده و ایجاد عفونت کند.

آزادی با اشاره به این که از طرفی در داخل سیستم تنفسی ما مژک های قدرتمندی وجود دارند که این ذرات را به سمت بیرون راهنمایی می نمایند، بیان نمود: همچنین در سیستم های ایمنی بدن نیز یک سری آنتی بادی های مخاطی وجود دارد که اجازه نمی دهند میکروب وارد سیستم تنفسی شده و در ریه ایجاد عفونت کند و زمانی انسان دچار پنومونی می شود که این سیستم تضعیف شده و خلط سرفه او از بین رفته باشد.

وی با بیان این که مصرف دخانیات و مواد مخدر با تضعیف سیستم تنفسی رابطه مستقیم دارد، اظهار کرد: ممکن است فرد از مواد مخدر استفاده کند یا دچار بیهوشی و تشنج شود که در اثر آن ترشحات دهان وارد ریه شده و زمینه پنومونی را ایجاد می نماید.

این متخصص ریه ادامه داد: در افراد مسن نیز ضعف عضلانی باعث شده نتوانند آن سرفه اکتیو و قدرتی را که احتیاج است، داشته باشند و از طرفی از 50 سالگی به بعد نیز هر سال یک درصد از ظرفیت ریه کم می شود که باعث شده افراد مسن دچار عفونت می شوند.

وی تأکید کرد: در افراد مسن ریه فقط کفاف تنفس روزانه را می دهد و اگر فرد دچار عفونت شود خود را به صورت کمبود اکسیژن نشان می دهد.

آزادی با اشاره به این که هرچه سن بالاتر می رود سیستم ایمنی ما ضعیف تر شده و آغاز به تحلیل رفتن نموده و فرد مستعد عفونت می شود، مطرح نمود: میکروب برای ورود خود به یک تریگر قدرتمند احتیاج دارد و یک آنفلوانزا شدید که می آید تمام سیستم ایمنی را به شدت ضعیف نموده، رفلکس سرفه را کم و از طرفی باعث بی اشتهایی شده و ضعف عمومی و عضلانی تشدید می شود و بدن را برای ایجاد عفونت و سینه پهلو مستعد می نماید.

این پزشک متخصص بیان نمود: سینه پهلو در جوانان به صورت سرفه، خلط خونی، ضعف، بی حالی و بی اشتهایی و در افراد مسن به صورت اختلال هوشیاری، خواب آلودگی و عدم ارتباط با دیگران خود را نشان می دهد.

وی با بیان این که لوزه یکی از اجزای سیستم ایمنی بدن ما و کارخانه از بین بردن ویروس ها و میکروب هاست به این صورت که این ویروس ها قبل از ورود به سیستم تنفسی از لوزه ها عبور نموده و در سیستم لنفوئیدی آن متلاشی می شوند، مطرح نمود: به همین دلیل بچه هایی که لوزه هایشان را تخلیه می نمایند مکرراً دچار سرماخوردگی و بیماری های عفونی می شوند.

آزادی ادامه داد: لوزه زمانی که پُرکار می شود کمی بزرگ شده و بعد از مدتی که ویروس را از بین برد به سایز اصلی خود بازمی شود.

این پزشک متخصص با اشاره به این که آمپولی ریه هیچ گونه تأثیری در ابتلا به ذات الریه ندارد، افزود: توصیه ما به افراد مسن و کسانی که زمینه مستعدی برای ابتلا به ذات الریه دارند این است که تا زمانی که واکسن اثر بگذارد از قرص و داروهای آنفلوانزا استفاده نمایند.

وی با بیان این که ویروسی به نام پنوموواک شایع ترین عامل ایجاد بیماری ذات الریه است، اظهار کرد: در این برهه از زمان تزریق واکسن پنوموواکس که طول اثر سه تا پنج ساله دارد، برای افراد پرخطر و تزریق واکسن سیاه سرفه برای افراد مسن، توصیه می شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "چه زمانی دچار پنومونی می شویم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه زمانی دچار پنومونی می شویم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید