کارگاه مجازی قصه گویی در شیراز برگزار شد

به گزارش وبلاگ ماریانا، به گزارش خبرنگار خبرنگاران در فارس، این کارگاه مجازی که با هدف یادگیری بیشتر و تمرین قصه گویی مربیان و اعضای انجمن قصه گویی کانون در شرایط بحرانی کرونا و توانمندسازی آنان، برنامه ریزی شده بود، امروز دوشنبه 29 اردیبهشت 1399، ساعت 9 تا 11 برگزار شد.

کارگاه مجازی قصه گویی در شیراز برگزار شد

راهبری کارگاه مجازی قصه گویی را الهام دارابی، قصه گو، مسوول دبیرخانه بین المللی قصه گویی کانون پرورش فکری بچه ها ونوجوانان کشور و رییس گروه پژوهش و ترویج قصه های ایرانی بر عهده داشت.

الهام دارابی در اولین کارگاه مجازی قصه گویی که با حضور مربیان و کارشناسان کانون فارس و جمعی از علاقه مندان از نهاد کتابخانه های عمومی همراه بود شیوه های ورود به قصه و شروع خوب قصه گویی را برشمرد.

رییس گروه پژوهش و ترویج قصه های ایرانی، شیوه های ورود واضح و روشن، مشارکتی، خاطره گویی، بازی، شعرخوانی و استفاده از ابزار را از مهم ترین شیوه های ورود به قصه اعلام کرد که در بستر زمان و مکان و بر اساس شخصیت ها و قهرمانان قصه شکل می گیرند.

از نظر او، قصه گو برای استفاده از هر کدام از روش های گفته شده باید به جنس و سن مخاطب، توانمندی خود قصه گو، بداهه پردازی، کنترل فضای قصه و مخاطب، تسلط کامل بر صحنه و مخاطب، خلاقیت و جذابیت توجه داشته باشد.

دارابی بخش عمده پیروزیت قصه گو را مستلزم شروع خوب قصه دانست و گفت: یک شروع جذاب، غافل گیر کننده و پر انرژی می تواند قصه و قصه گو را تا همیشه در ذهن مخاطب ماندگار کند.

به گفته دارابی اگر قصه گو در شروع قصه پیروز باشد پل ارتباطی محکمی را بین خود و مخاطب ایجاد می کند که این پیوند تا پایان قصه گسستنی نیست.

وی خطاب به قصه گویان گفت: حضورتان در صحنه قصه گویی را طراحی کنید و با کشف نقطه طلایی صحنه بر مخاطب و فضای موجود مسلط شوید.

انتخاب خاطره مناسب با قصه که هم کوتاه باشد و هم جذاب، ایجاد حس شادی و امید و عشق، انتخاب بازی های متناسب با گروه سنی مخاطب و محتوای قصه، انتخاب اشعار مناسب، استفاده از ابزار خلاق، نو و ساده که دست و پاگیر نباشد از دیگر مواردی بود که مسوول دبیرخانه بین المللی قصه گویی کانون آن را در اجرای پیروز یک قصه با اهمیت دانست.

این کارگاه مجازی که با هدف یادگیری بیشتر وتمرین قصه گویی مربیان و اعضای انجمن قصه گویی کانون در شرایط بحرانی کرونا و توانمندسازی آنان، برنامه ریزی شده بود، روز دوشنبه 29 اردیبهشت 1399، ساعت 9 تا 11 برگزار گشت.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "کارگاه مجازی قصه گویی در شیراز برگزار شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارگاه مجازی قصه گویی در شیراز برگزار شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید