پرداخت وام اشتغال با بهره 4 درصد به روستاییان

به گزارش وبلاگ ماریانا، مهمترین رویدادهای هفته جاری به تشکیل اولین نشست کارگروه تخصصی مزد، برگزاری نشست منطقه ای سازمان جهانی کار و تصویب لایحه اختصاص 1.5 میلیارد دلار منابع صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستایی اختصاص داشت.

پرداخت وام اشتغال با بهره 4 درصد به روستاییان

به گزارش خبرنگار وبلاگ ماریانا، این هفته شانزدهمین اجلاس آسیا- اقیانوسیه سازمان جهانی کار (ILO) با حضور وزیر کار و نمایندگانی از انجمن های صنفی کارگری و کارفرمایی، شوراهای اسلامی کار و سازمان تامین اجتماعی در اندونزی شروع به کار کرد. در این اجلاس جمهوری اسلامی ایران پیروز شد ریاست گروه دولتها را برعهده بگیرد.

ربیعی در این ملاقات با کشورهای کره جنوبی، نپال و مالزی ملاقات و در مورد مباحثی همچون اشتغال، گسترش حمایتهای اجتماعی و پوشش های بیمه ای، افزایش خدمات درمانی و رفاهی، تشکیل و تقویت تشکل های تعاونی، تبادل دانش در زمینه آموزش های مهارتی و فنی و حرفه ای و اعزام نیروی کار ایرانی گفت وگو کرد.

تدوین استراتژی ایجاد شغل و ارتقای برابری کارگران از جمله محورهای مذاکرات این نشست چهار روزه است.

تشکیل نخستین جلسه کارگروه تخصصی مزد از دیگر رویدادهای این هفته بود.

معاونت روابط کار با دعوت از نمایندگان کارگران و کارفرمایان در شورای عالی کار و نمایندگانی از وزارت اقتصاد نشست مقدماتی آنالیز ابعاد دستمزد را ترتیب داد.

در این نشست مباحث مختلفی در مورد وضع معیشت خانوارهای کارگری مطرح و مقرر شد: یک مرجع معین واحد که مورد پذیرش گروههای کارگری و کارفرمایی است برای محاسبه و استخراج هزینه سبد معیشت خانوار مشخص و معرفی گردد.

در هفته ای که گذشت لایحه بودجه سال 1396 از سوی رییس جمهوری به مجلس ارائه شد.

در لایحه بودجه سال آینده، بودجه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی 24.046.780.100.000 میلیارد تومان پیشنهاد شده که نسبت به بودجه مصوب سال 95 با رشد 11 درصدی روبرو بوده است.

هزینه صدور کارنامه شغلی ایرانیان خارج از کشور در بودجه 96 مبلغ 30 هزار تومان و تمدید آن 20 هزار تومان مشخص شده است.

همچنین دولت از محل درآمدهای حاصل از صدور پروانه کار اتباع خارجی درآمدی برای خود پیش بینی نموده که هزینه صدور پروانه کار اتباع خارجی 360 هزار تومان و تمدید آن 258 هزار و 700 تومان است.

نشست تخصصی هم اندیشی بیمه بیکاری و حمایت از مشاغل از دیگر خبرهای این هفته بود.

در این نشست استان های سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی، اصفهان، خوزستان، فارس و گلستان به ارائه گزارشی از عملکرد 8 ماهه خود پرداختند.

مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار از افزایش منابع بیمه بیکاری اطلاع داد و گفت: در سال 93 منابع بیمه بیکاری از مصارف پیشی گرفت و طبق آمار سال 94 حدود 300 میلیارد تومان منابع صندوق بیمه بیکاری نسبت به مصارف افزایش پیدا کرد اما در امسال علیرغم افزایش منابع بیمه بیکاری، مصارف کاهش داشته است.

وی از شناسایی اشتغال پنهان مقرری بگیران اطلاع داد و گفت: این امر به منظور تحت پوشش قرار دادن جمعیت بیکار بیشتر است.

از دیگر خبرهای هفته به تصویب یک فوریت لایحه اختصاص 1.5 میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی برای اشتغال مناطق محروم، مرزی و روستایی اختصاص داشت.

با تصویب این طرح، تسهیلات اشتغال صندوق توسعه ملی صرفا برای حمایت از روستاییان و مناطق محروم اختصاص می یابد.

قرار است این تسهیلات به صورت قرض الحسنه با نرخ کارمزد 4 درصد پرداخت گردد تا روستاییان توان بازپرداخت آن را داشته باشند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "پرداخت وام اشتغال با بهره 4 درصد به روستاییان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرداخت وام اشتغال با بهره 4 درصد به روستاییان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید